spot_img

ذات صلة

جمع

Svaly sluší i ženám. Jak je získat zdravě

Už dávno víme, že se nemusíme při pohledu na...

Boj o správnou zdravotní péči. Na co se připravit při porodu

Pokud ženu čeká první porod, snadno si najde informace...

Kolik cukru bychom měli sníst denně a jak omezit jeho spotřebu

Spotřeba cukru má stoupající tendenci. Zatímco před dvěma sty...

Když má srdce skutečný problém, nebolí to, ale konec může být tragický

Vysoký cholesterol, podobně jako vysoká hladina cukru v krvi...

Upečte si s námi briošky, mazance a makovky

Pokud vás upoutalo pečení domácích rohlíků a chleba, ani...

Teenageři méně kouří a pijí ale trápí se dietami a depresemi

Podle ostatní studie Světové zdravotnické organizace WHO výrazně klesá počet teenagerů, kteří kouří a pijí alkohol. Alarmujícím způsobem však narůstá počet dívek, které drží dietu a mají psychické problémy.

Světová zdravotnická organizace zveřejnila výsledky průzkumu o chování školáků ve věku 11, 13 a 15 let, který realizovala ve školním roce 2013/2014.

Průzkum se týkal zdraví, spokojenosti, socioekonomických otázek ale i komunikace s rodiči. Na Slovensku bylo do studie zapojeno 130 škol a téměř deset tisíc žáků.

Teenageři a první pokusy o kouření, alkohol a spěch za rychlým dosažením dospělosti patří již neodmyslitelně k sobě. Studie však překvapivě zjistila, že počet teenagerů, kteří kouří klesl během pěti let z 24 na 17%.

Výrazný pokles zaznamenalo také pití alkoholu, z 21 na 13%. Z 29 na 24% dokonce poklesl počet teenagerů, kteří se mohou pochlubit sexuálními zkušenostmi.

Zajímavé však je, že jedna ze čtyř dívek drží v honbě za štíhlou linií dietu nebo se snaží nějakým způsobem zhubnout. Až polovina z dívek ve věku 15 let si myslí, že je tlustá.

Tento fakt je právě v kritickém období dospívání alarmující, neboť prudký růst a vývoj vyžaduje příjem důležité výživy.

Navíc dívky si často pletou formování postavy vlivem hormonálních změn do ženských křivek s přibíráním. Mají však celkově lepší stravovací návyky než kluci a snědí více ovoce a zeleniny.

Dívky mají také v porovnání s chlapci větší problémy s psychickým zdravím, podléhají špatné náladě až depresi, častěji se u nich vyskytuje nízké sebevědomí a pocit, že před nimi není žádná budoucnost.

Pijeme více slazených nápojů i alkoholu
Slovenští teenageri se ve většině zkoumaných otázek drželi kolem průměru, avšak ve vyšší míře se u nás pijí slazené nápoje, alkohol a ve srovnání s průměrem mají několik zkušeností s kouřením. Pod průměrem se nacházíme například v sexuálních zkušenostech.

Níže je u nás pravděpodobně i povědomí o ochraně, protože méně dotázaných než je průměr použilo při sexu kondom nebo užívá hormonální antikoncepci.

Dobrou zprávou je, že Slovensko patří mezi země s nejvyšším procentem pohybové aktivity.

Naši teenagery snáze komunikují o problémech s matkami, avšak komunikace s tátou je výrazně horší než v ostatních zemích.

Studie také zjistila, že méně spokojeni jsou teenagery, kteří pocházejí z chudších rodin. Pociťují více stresu, mají horší fyzické a duševní zdraví a vnímají nižší podporu rodiny.

spot_imgspot_img