Živelná návštěva školního zubaře s čekárnou plnou neposedných dětí a sestřičkou, která věčně urečně dětem vyhrožovala injekcí do jazyka, jsou dávnou minulostí. Dnes je tak péče o dětské zoubky plně v rukou rodičů.
Z nevhodného přístupu personálu, který nezvládl čekárnu plnou dětí, vznikaly doživotní traumata ze zubního vyšetření. Dnes je péče o dětské zoubky plně v rukou rodičů.
Začít třeba od útlého dětství
Péče o dásně u malých miminek položí rodiče základní kámen péče o zuby u svého dítěte. Miminkám je třeba vytírat pusinku jemnou tkaninou – opatrně a ne na sílu. Jakmile se miminku prořízne první zoubek, je třeba jej čistit zubním kartáčkem s jemnými štětinkami.
Tříleté děti už mají proříznutý kompletní mléčný chrup. Zdravé mléčné zuby jsou základem pro zdravý trvalý chrup, proto je důležité, aby jej dítě umělo správně samostatně – ale pod dozorem rodičů – ošetřovat.
Jak na to
Pro každý věk je třeba vybrat vhodnou zubní pastu. Označení „dětská zubní pasta“ není zárukou, že rodič vybere vhodnou zubní pastu pro věk svého dítěte. Mléčný chrup má jiné nároky než chrup v době výměny mléčných zubů za trvalé.
Děti s kompletně vyměněným chrupem mohou používat zubní pasty pro dospělé. Zubní pasty se liší obsahem fluoridu – pro mléčné zuby jsou dávky fluoridu nižší – zubní pasta má zpravidla označení do 6 let. Jemnější složení zubních past pro nejmenší je přizpůsobeno i tomu, že malé dítě občas při mytí zoubků pastu spolkne.
Při výměně chrupu jsou pro děti vhodné pasty s vyšším obsahem fluoridu a výrobci již počítají s tím, že dítě pastu po vyčištění zubů vyplivne. V případě, že nové zuby mají sklon ke kazivosti, je vhodné fluorizovat zuby speciálními pastami, které jsou k dostání v lékárnách a které se požívají jednou za týden. Jednou denně si děti starší 6 let mohou vyplachovat ústní dutinu ústní vodou bez obsahu alkoholu.
Důležitý je také výběr zubního kartáčku. Pro nejmenší děti je třeba vybrat zubní kartáček s masivní rukojetí a jemnými štětinkami, tvrdé a středně tvrdé kartáčky by neměly používat ani větší děti. Na dětské zuby nejsou vhodné elektronické zubní kartáčky, dítě si jejich používáním neosvojí správnou techniku čištění zubů.
Prevence
Ani při správném čištění zubů není třeba zapomínat na prevenci. Návštěva dětské zubní ambulance je v rámci prevence hrazena pojišťovnou dvakrát ročně až do věku 18 let.
Výběr a výměna zubního kartáčku
Zubní kartáčky je třeba měnit nejpozději po třech měsících, ale po překonání infekčních chorob. chřipky, angíny, mononukleózy, je třeba kartáček vyměnit ihned. Pro TASR to uvedla zubní lékařka Irena Lacková.
Nejvhodnější technika mytí zubů se podle stomatoložky řídí jednoduchou zásadou – stíráním z „červeného na bílé“ a Lacková jej doporučuje na jednom místě opakovat minimálně 5-8 krát. Příliš tvrdé kartáčky při čištění chrupu ničí dásně a sklovinu na korunce zubů, zvláště pokud si je čistíme po požití kyselého jídla nebo nápoje, když je sklovina naleptána. Podle Lackové bychom si po konzumaci kyselého jídla měli čistit zuby nejdříve po 20 minutách.
„Tvrdá kartáček má devastující účinky i na krčky zubů, v části, kde zub vchází pod dáseň do kosti a kde je sklovina tenká jen 20 mikronů, což je tloušťka velmi jemného papíru. Při energickém čištění těchto míst tvrdým kartáčkem poškozujeme dásně a zničením skloviny při krčku zubu si jejím odhalením doslova „vyškrábeme“ kaz, protože nechráněná zubovina je k jeho tvorbě náchylnější,“ upřesnila Lacková.